PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=747281}

Miasto beze mnie

Boku dake ga Inai Machi
8,3 10 457
ocen
8,3 10 1 10457
Miasto beze mnie
powrót do forum serialu Miasto beze mnie

Jak głupi kibicowałem Kayo z Satoru. U_U Jasne i fajnie, że trochę mnie tym zaskoczyli, ale za bardzo się nastawiłem, a zastaną sytuację (gdy ona kończy z jego kolegą, Hiromi) uznaję za nieuczciwą, acz wiadomo, że życiowo wcale nie niemożliwą. Słabym wytłumaczeniem jest Airi, gdyż pragnę przypomnieć, że jego różnica wieku z nią to jakieś 13 lat i mało mnie obchodzi, ze na końcu ona już ma 19, a on 32. Choć rzecz jasna to lepiej niż gdy 29-lat w ciele 10-latka podrywa prawdziwą 10-latkę.

hiddenlord

Łączę się w bólu, właśnie skończyłam oglądać ostatni odcinek :D

Ależ on nie ma 32 lat, ma prawdopodobnie tyle, co w pierwszej części, 29, a ona 17. Kiedy się wybudza ze śpiączki , ma 26 lat (11 + 15 =26); przez całą serię powtarza sobie w krępujących go sytuacjach, że ma 29. Czyli ostatnie sekwencje 12 odcinka prawdopodobnie dotyczą jego czekania po przebudzeniu, wg mnie to prawdopodobnie 3 lata, bo we wcześniejszych odcinkach też było tak, że pewne wydarzenia następowały w określonym momencie, danego dnia, przy każdym powtórzeniu.

Co do różnicy wieku, to to chyba jeden z funkcjonujących schematów w anime - tak jest w "Ruchomym zamku Hauru" na przykład. Nie mam pojęcia, na ile częsty, ale najwyraźniej zdarza się :)

ocenił(a) serial na 8
Lokepine

Ma 33. Na plakacie anime na podstawie jego mangi jest rok 2010, kiedy na końcu odwiedza z Kenyą szkołę tam też jest mowa o zawodach hokejowych w 2010. Kiedy pierwotnie przeniósł się w przeszłość opuścił rok 2006.

Sol89

Noo, odniosę się po kolejnym oglądaniu. Pewnie w zimę, ta seria pasuje do tej pory roku.

ocenił(a) serial na 9
hiddenlord

Ja też kibicowałam Kayo i Statoru!!!! Byłam zawiedziona :(

ocenił(a) serial na 8
hiddenlord

Myślę, że tutaj nie chodziło o żadną romantyczną relację między Satoru, a Airi. Ona stała się jego przyjaciółką, która jako jedyna trzymała jego stronę i pomogła mu w trudnych chwilach. Po wybudzeniu ze śpiączki jego życie potoczyło się trochę inaczej, tak jak pragnął tworzył mangi, nie musiał pracować w pizzerii. Tym sposobem jednak nie spotkał Airi. W ostatnim odcinku widzimy Satoru szczęśliwego ze swoimi przyjaciółmi, wszystkimi oprócz Airi, która w nowej linii czasowej go nie zna. Dlatego w ostatniej scenie tak bardzo cieszy się, gdy ją spotyka. Dostaje szansę, aby odzyskać przyjaciółkę.

ocenił(a) serial na 10
Basia_800

Ja to odebrałem trochę inaczej tzn. On oczywiście cieszy się, że odzyskał przyjaciółkę jednak ewidentnie coś miedzy nimi zaiskrzyło i pewnie w przyszłości zostaną parą. Co do różnicy w wieku to wcale nie jest jakaś wielka bo wynosi zaledwie 12 lat co w Japonii nie jest niczym niezwykłym, bo tam jest dużo takich par. Ostatnia scena ma miejsce w 2010 roku gdyż wspomniane jest, że za dwa tygodnie rozpoczną się Igrzyska zimowe w Vancouver. Wówczas Satoru ma 33 lata a Airi 21 :)

hiddenlord

Dawno widziałem Erased, ale jak "pamiętam" końcówkę to właśnie był taki "cliffhanger", który zwiastował kolejny sezon i długo wyczekiwano decydującego sfinalizowaniu anime, ale lepiej niech wypowie się ktoś po lekturze tej mangi w sprawie zakończenia fabularnego, bo do dziś odczuwam jakiś niedosyt po tej adaptacji?!

ocenił(a) serial na 9
black_hussar

Czy ktoś tu pytał o mangę? Ja żem czytał. Adaptacja jest generalnie bardzo wierna, łącznie z tym, że Satoru i Kayo nie są razem na końcu. JEDNAKŻE jest bardzo duża różnica w zakończeniu. Plan dorwania Yashiro był bardziej złożony i dział się podczas wycieczki, a nie na dachu szpitala. Szczegółów nie pamiętam, bo czytałem to x lat temu, ale wydaje mi się, że Yashiro nie zaprzestał swojej zbrodniczej działalności w mandze i na tej wycieczce próbował zabić Satoru. Poza tym tak jak mówiłem, bardzo wierna adaptacja. Zakończenie i jego wydźwięk w sumie też były spoko.

moooras

Uwaga spoilery!!!
też dawno temu to oglądałem, dlatego może mi się coś mieszać, bo w mojej pamięci zakończenie anime kończy się utopieniem Satoru przez Yashiro, ale już nie pamiętam czy był happy end i jakie były motywy tego psychola, potrzebne mi odświeżenie pamięci :)
btw, czy ktoś wie coś o plotkach kontynuacji tej mangi?

ocenił(a) serial na 9
black_hussar

Bardzo wątpliwe, żeby miała być kontynuacja. A po utopienia są jeszcze 2 odcinki o tym jak Satoru wstaje ze śpiączki po 15 latach.

moooras

ok, więc jak to zakończyli, bo nie pamiętam? - spoiler

ocenił(a) serial na 9
black_hussar

W sumie podobnie: Satoru konfrontuje się z Yashiro, tylko nie na dachu szpitala, a na moście linowym na obozie, spadają do jeziora, Yashiro zostaje aresztowany, happy end. No chyba że pytasz o animca, tam Yashiro też zostaje aresztowany, ale tylko za próbę zabicia Satoru. Małe sprostowanie co do tego co wcześniej powiedziałem. Powiedziałem, że w mandze Yashiro próbował zabić Satoru. W animcu właściwie też, ale najpierw odruchowo go uratował. W mandze pokój nie był opcją.

ocenił(a) serial na 8
hiddenlord

Też byłam przekonana, że będą na końcu razem, niby fakt, że ułożyła sobie życie z kimś innym jest znacznie bardziej realistyczny, ale i tak czuję się zawiedziona.

ocenił(a) serial na 9
Sol89

Jak oglądałem też byłem zawiedziony. Ostatecznie sam przeżyłem coś bardzo podobnego i z perspektywy czasu uważam, że to jedno z najbardziej realistycznych zakończeń jakie mogło powstać. Życie rzadko toczy się tak jakbyśmy tego chcieli

hiddenlord

Nim zaczniesz moralizować, może zapoznałbyś się z kultura, prawem i zwyczajami w Japonii? A poza tym nie oceniałbyś innej kultury przez perspektywę swojej...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones